Επίσκεψη της ποιήτριας Μαρινέλλας Βλαχάκη

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΗΣ ΠΟΙΗΤΡΙΑΣ ΜΑΡΙΝΕΛΛΑΣ ΒΛΑΧΑΚΗ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΕΑΣ ΚΥΔΩΝΙΑΣ

Εκπαιδευτικοί που ανέλαβαν το Πρόγραμμα : ΚΑΛΟΥΔΑΚΗ ΜΑΡΙΑ, ΧΑΛΗ ΑΛΕΚΑ

ΠΕΡΙΦΡΑΦΗ:

Οι σχολικές εκδηλώσεις αποτελούν ένα αναπόσπαστο και σημαντικό μέρος του εκπαιδευτικού προγράμματος μιας σχολικής μονάδας. Στα πλαίσια αυτής της πρακτικής το γυμνάσιο Νέας Κυδωνίας και ειδικότερα τα τμήματα Γ2 και Β2 , της τρίτης και δευτέρας γυμνασίου αντίστοιχα, υλοποίησαν μια πολιτιστική εκδήλωση στις 21/5, τη δεύτερη και τρίτη ώρα του ωρολογίου προγράμματος, με θέμα «Γνωρίζω μια συγγραφέα» και «Τιμώ την παγκόσμια μέρα ποίησης-21 Μαρτίου». Στα πλαίσια αυτής της εκδήλωσης καλέσαμε τη συγγραφέα-ποιήτρια κ. Μαρινέλλα Βλαχάκη η οποία με προθυμία αποδέχτηκε την πρόσκλησή μας.

Οι μαθητές μας παρουσίασαν ένα μικρό αφιέρωμα για τη ζωή και το έργο της κ. Βλαχάκη καθώς επίσης και μια ομαδική εργασία του τμήματος Γ2 με θέμα την μελέτη αλλά και συγγραφή των ποιημάτων χαικού (ιαπωνική ποίηση). Στη συνέχεια, ακολούθησε μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση όπου η συγγραφέας με απλότητα και αμεσότητα προσέγγισε τα παιδιά, τους έλυσε απορίες τους σχετικές με την τέχνη και την ποίηση και τέλος μιλώντας για τα προσωπικά της βιώματα έδωσε στους μαθητές μας μαθήματα ανθρωπιάς και καλοσύνης.

Δελτίο τύπου.